Ile można zarobić z placówki bankowej we franczyzie?

Systemy franczyzowe mają ściśle ustalone opłaty, które musi uiszczać franczyzobiorca na rzecz franczyzodawcy. Podobnie jest w przypadku prowadzenia placówki partnerskiej banku w systemie franczyzowym. Jednocześnie, partner ma możliwość czerpania realnych korzyści finansowych z tego tytułu.

Zarobki agentów prowadzących placówki bankowe we franczyzie

Wiele osób zastanawiających się nad możliwością otworzenia przedsiębiorstwa jako placówki partnerskiej banku zastanawia się, ile tak naprawdę można na tym zarobić. Oficjalnie mało który partner banków wypowie się na ten temat.

Nieoficjalnie jednak można szacować, że zarobki agentów prowadzących placówki bankowe we franszyzie wynoszą od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych miesięcznie.

Zarobki pochodzące z franczyzy bankowej są związane z prowizjami i opłatami, jakie prowadzący placówki partnerskie uzyskują dzięki sprzedawanym produktom lub usługom.

Im więcej klientów i większe zaangażowanie placówki w sprzedaż produktów, tym większe zyski odniesie ona sama i tym szybciej zwrócą się nakłady, jakie zostały poniesione na jej uruchomienie.

Można wyliczyć, że średnie zarobki placówek partnerskich banków w zupełności wystarczają ku temu, aby środki wydane na adaptację i przystosowanie lokalu do potrzeb prowadzenia placówki oraz na licencję bankową, zwróciły się w przeciągu kilku lub co najwyżej kilkunastu miesięcy.

Przychody placówka bankowa osiąga przede wszystkim ze sprzedaży produktów kredytowych – kredytów hipotecznych, gotówkowych, czy też kart kredytowych. Nie każdy bank w ogóle umożliwia sprzedaż produktów hipotecznych, ale jeśli ma to miejsce, to prowizje za udzielenie takich kredytów wpływające do kasy placówki partnerskiej banku są dosyć wysokie. Dodatkowe przychody placówka może osiągnąć z tytułu sprzedaży produktów depozytowych – głównie kont i lokat, a także za wykonywanie podstawowych operacji bankowych, takich jak przelewy bankowe.

Część systemów franczyzowych pozwala wyłącznie na sprzedaż produktów finansowych klientom detalicznym, z wyłączeniem firm, które obsługiwane są w oddziałach należących do banków. Placówki partnerskie mogą czerpać korzyści finansowe, które są doliczane do ich łącznych zarobków także z tytułu realizacji obsługi kasowej.

Różne banki mają odmienne stawki prowizyjne udzielane placówkom partnerskim.

Czasem mniejsze prowizje są rekompensowane udostępnianiem placówkom budżetu na realizację zadań marketingowych. Jeśli już prowizja jest wysoka, to najczęściej placówka sama z własnych środków finansowych musi zadbać o swoją promocję działalności. Największe prowizje od banków mogą otrzymać przedsiębiorcy prowadzący placówki partnerskie, które otwarte zostały i funkcjonują w oparciu o własne środki finansowe. Wysokie zarobki mają na ogół placówki kilkustanowiskowe.

Im bardziej prowadzący placówkę partnerską zaangażuje się w swoją pracę, będzie miał większe umiejętności sprzedażowe, tym więcej będzie mógł zarobić. Ważne jest przy tym utrzymywanie trwałych relacji z obecnymi i potencjalnymi klientami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *