Kto może zostać franczyzobiorcą? Z kim banki podpisują umowy?

Umowy franczyzy bankowej są podpisywane coraz częściej, jako że same banki chcą w ten prosty sposób rozwijać sieć dystrybucji swoich produktów finansowych. Należy powiedzieć, że podmiot, z którym bank podpisze taką umowę musi prowadzić własną działalność gospodarczą, albo owa działalność z chwilą założenia placówki bankowej jest zarejestrowana. Nie ma znaczenia, czy przedsiębiorca ma już doświadczenie w biznesie czy też nie i czy pracował już w branży finansowej, choć dla niektórych banków będzie to dodatkowy atut.

Banki stawiają pewne ograniczenia w zakresie podpisywania umów franczyzowych z przedsiębiorcami. Za przykład weźmy Eurobank, który w swoich wytycznych dotyczących franczyzy i otwierania placówek partnerskich banku zapisał, że akceptuje co prawda wszystkie podmioty gospodarcze na stanowisku partnera, ale wyjątkiem jest spółka cywilna. Oznacza to, że przedsiębiorcy funkcjonujący na rynku w postaci spółki cywilnej, nie mają szansy zostać partnerem Eurobanku, chyba że zmienią formę prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej. Generalnie, banki żądają od partnerów, aby byli oni właścicielami firm. Najbardziej pożądane są osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą.

Wiele banków dysponujących własnymi programami franczyzowymi określa, że partnerem może zostać tylko osoba dysponująca umiejętnościami sprzedażowymi i wiedzą z zakresu finansów. Inne nie mogą prowadzić działalności w formie placówki bankowej. Z kolei, część banków twierdzi, że każdy przedsiębiorca będzie dla nich dobrym partnerem, bowiem przecież zawsze może on przejść odpowiednie szkolenia i w ten sposób zyskać niezbędną wiedzę do efektywnego prowadzenia placówki partnerskiej banku.

Zaangażowanie w utworzenie i rozwój placówki partnerskiej banku to główne cechy, jakie powinien posiadać przedsiębiorca współpracujący z bankiem na zasadach franczyzy. Wcale nie jest powiedziane, że koniecznie osoby prowadzące działalność gospodarczą i chcące zawiązać współpracę z bankiem muszą koniecznie mieć doświadczenie z zakresu bankowości, aby ich placówka partnerska odniosła w przyszłości prawdziwy sukces. Muszą prowadzić działalność gospodarczą, albo być gotowym do jej założenia, mieć doświadczenie w biznesie, być przedsiębiorczym oraz dysponować określonymi środkami finansowymi na otwarcie placówki partnerskiej banku. Jedne banki bezwzględnie wymagają pewnego doświadczenia – bankowego, biznesowego czy finansowego, inne nie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *