Koszty związane z otwarciem placówki bankowej we franczyzie?

Różne systemy franczyzowe w Polsce mają odmienne wymagania dotyczące zasobów kapitałowych franczyzobiorcy koniecznych na start jego działalności franczyzowej. Jeśli chodzi o franczyzę bankową, to banki mają zróżnicowane wymagania w tym zakresie. Własną placówkę bankową można założyć już za kilka lub kilkanaście tysięcy złotych, a inne banki będą wymagać wkładu własnego na poziomie nawet 200 tys. zł.

Największe koszty poniesie franczyzobiorca chcący założyć placówkę partnerską Dominet Banku. W nim bowiem korzystanie z systemu franczyzowego pochłonie najwięcej środków finansowych, wynoszących od 150 do 200 tys. zł. Płatność tak wysokiej kwoty można rozłożyć na raty, co zmniejsza jednorazowe obciążenie finansowe franczyzobiorcy. Kwota potrzebna na założenie placówki uzależniona jest w tym przypadku przede wszystkim od jej lokalizacji.

Założenie placówki partnerskiej banku – koszty

Jeśli chodzi o założenie placówki partnerskiej w Multibanku, to partnerowi przyjdzie wydać jednorazowo kwotę od 110 do 125 tys. zł, która przeznaczana jest m.in. na licencję franczyzową. Jej zakup to koszt 35 tys. zł. Co ciekawe, Multibank pokrywa za partnera koszty przystosowania oraz wyposażenia lokalu placówki partnerskiej. Do 60 tys. zł Multibank wymaga środków obrotowych, które muszą istnieć w placówce na pokrycie działalności bankowej w pierwszym okresie jej istnienia. Około 30 tys. zł partner musi mieć na kaucję, która jest na szczęście zwracana przez Multibank po zrealizowaniu 15 miesięcznego planu sprzedażowego. Na podobne koszty założenia placówki partnerskiej banku powinien naszykować się przedsiębiorca korzystający z systemu franczyzowego Polbanku. Im więcej stanowisk w placówce, tym wyższe będą tu koszty jej stworzenia i uruchomienia.

Nieco niższy budżet trzeba posiadać na otwarcie placówki GE Money Banku – około 75 tys. zł, z czego 65 tys. przeznaczanych jest na przygotowanie i dostosowanie lokalu, a 10 tys. zł to opłata wstępna dla banku za oddanie do dyspozycji systemu franczyzowego.

Za otwarcie placówki partnerskiej Eurobanku zapłacimy około 60 tys. zł, a suma ta przeznaczana jest na adaptację lokalu, jego wystrój i zakup wyposażenia. Opłata franczyzowa uiszczana w tym przypadku na rzecz banku wynosi 600 zł, ale środki te można wykorzystać na cele marketingowe.

Jeśli mamy mniejszy budżet na założenie placówki partnerskiej banku, powinniśmy zwrócić się do innych systemów franczyzowych – PKO BP, BPH, BZWBK itd.

Potencjalny agent PKO BP wyda na placówkę partnerską zaledwie 15 tys. zł w przypadku zastosowania multisejfu oraz 30 tys. zł, gdy zastosuje boks kasowy, zgodny oczywiście z wymogami banku.

Minimalne koszty związane z otwarciem placówki BZWBK wyniosą 38 tys. zł, gdzie 8 tys. zł to opłata wstępna dla franczyzobiorcy.

Nawet 10 tys. zł może być wystarczające, aby uruchomić placówkę BPH, ale wysokość inwestycji uzależniona jest tu od lokalizacji placówki, liczby stanowisk oraz powierzchni samego lokalu.

Interesujące jest to, że partner ING Banku Śląskiego nie ponosi żadnych wydatków związanych z inwestycją w placówkę, bowiem koszty te pokrywa bank. Wymaga on jednak dysponowania kwotą 100 tys. zł na rozpoczęcie działalności.

One thought on “Koszty związane z otwarciem placówki bankowej we franczyzie?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *