Franczyza bankowa – jakie banki oferują taką możliwość?
Banki ograniczają w ostatnim czasie możliwość otwierania własnych placówek bankowych, co nie oznacza, że wstrzymały one rozbudowywanie sieci dostępnych punktów dla klientów. Wiele banków w Polsce ma swoje własne programy franczyzowe, w ramach których każdy przedsiębiorca może nawiązać współpracę z wybranym bankiem i na jej podstawie otworzyć agencję bankową lub placówkę partnerską.
W chwili obecnej możliwość współpracy w formie franczyzy oferują takie banki jak: Alior Bank, BPH, Bank Zachodni WBK, Meritum Bank, Eurobank, Getin Bank, ING, Credit Agricole, mBank (marka mKiosk), Bank Pekao SA, Bank PKO BP.
Banki inwestują w rozwój sieci franczyzowych, jako że takie działanie wymaga mniejszych nakładów, niż otwieranie własnych oddziałów, a i tak placówek w kraju przybywa.
Systemy franczyzowe banków zdecydowanie różnią się między sobą, a różnice te tkwią przede wszystkim w odmiennej ofercie produktowej, objętej systemem współpracy.
Najwięcej placówek partnerskich i agencji w ostatnim czasie otwierały banki: Getin Bank, Bank BPH, Eurobank, Alior Bank oraz PKO BP.
W zasadzie każdy może zostać partnerem franczyzowym banku, choć instytucje bankowe najchętniej na pozycji swojego współpracownika czy partnera widzą osoby, które mają już doświadczenie w branży finansowej, czyli na przykład pracowały w banku lub innej instytucji finansowej.
W gronie partnerów banków, franczyzobiorców, znajdują się między innymi tzw. multifranczyzobiorcy, którzy są właścicielami nie tylko pojedynczej placówki tego samego banku. Tworzą oni własne sieci takich placówek. Najbardziej liczną sieć multifranczyzobiorców posiada bank PKO BP, a także Alior Bank, Eurobank czy BPH. Niektóre banki nie pozwalają na rozwój sieci franczyzobiorców, ograniczając możliwość otwarcia przez tą samą osobę co najwyżej 2-3 placówek partnerskich banku. Głównym kryterium otwarcia następnej placówki przez tego samego partnera są wyniki, jakie uzyskuje pierwsza placówka. Ważne jest też zaangażowanie franczyzobiorcy w prowadzenie własnego biznesu i utrzymywanie korzystnych, pozytywnych relacji z bankiem macierzystym. W zasadzie, historia współpracy w wielu przypadkach jest kluczowa.
Pierwszy bank, który zdecydował się na stworzenie własnego systemu franczyzowego w Polsce to PKO BP. Swoją pierwszą agencję bankową otworzył on już w 1952 roku w Toruniu, a głównym jej zadaniem była realizacja działalności transakcyjnej. W okresie największego szczytu funkcjonowania banku PKO BP posiadał on niemalże 5 tysięcy agencji bankowych. Co prawda teraz ich liczba spadła o ponad połowę, ale w planach banku jest poszerzanie sieci agencji i placówek partnerskich.